Začesti - diakritika v cuku letu

  12:00aktualizováno  17. ledna 12:50
Jako šéfredaktor serveru Cestiny.CZ mám za úkol především zpracovat, připravit a vydávat pro vaše chtivé prstíky a nažhavené počítače články s překlady her a programů. Samozřejmě, s tím souvisí i častá úprava textů, a to textů občas velmi obtížně upravitelných. Hodně mi pomáhá tahle jednoduchá pomůcka.

Začesti

Jako šéfredaktor serveru Cestiny.CZ mám za úkol především zpracovat, připravit a vydávat pro vaše chtivé prstíky a nažhavené počítače články s překlady her a programů. Pochopitelně se snažím, aby každý takový článek byl doprovázen pokud možno tu méně, tu více podrobným popisem jak dotyčného počeštěného programu či hry, tak třeba i návodu na jeho instalaci. K tomu se snažím využívat všech možných kanálů, tedy například vlastních zkušeností, recenzí na BonusWebu, informací z internetu atd. V neposlední řadě, a zcela určitě jeden z nejdůležitějších zdrojů je pochopitelně informace přímo od autora překladu. Většinou mi je píšou přímo v emailu a mým úkolem je nejenom text okopírovat a upravit formuz a vzhled, ale především upravit text. Jak je už ustáleným zvykem na internetu, většina komunikace probíhá bez diakritiky v textu. (ani já nejsem vyjímka:-). Je to především z důvodů různých systémů a různých znakových sad, což způsobuje nečitelnost na jiném, než vytvořeném systému (pokud protistrana nemá příslušný font).

Ovšem pochopitelně, kdybyste měli články číst úplně bez diakritiky, asi byste mě hnali:-) Takže mým úkolem je snaho doplnit před vydáním do textu všechny háčky a čárky. Neveřili byste, jaká je tohle práce. Schválně si to zkuste, vemte text bez diakritiky a začněte tam háčky doplňovat:-) Určitě dopadnete tak, že kolikrát celý text radši přepíšete:-) No, není to sranda, ovšem i na tohle existují pomůcky. JIž před nějakým tím měsícem jsem kdesi na internetu narazil na zajímavý článek, věnovaný právě tomuhle problému, kde informovali o velmi zajímavém makru do Wordu, který za Vás (pochopitelně s určitou odchylkou) udělá. Patch se jmenoval Začesti a byl určen pro Word 97. Ještě se k němu vrátím.:-)

Další velmi zajímavou pomůckou se mi stala počešťovací online stránka, která vám oháčkuje text přímo online. Využívá nepřeberné množství slovníků a dá se používat, pokud text zpracováváte online. Tuto možnost využívám dokonce možná častěji, než verzi offline (Začesti). Pochopitelně, protože je to online verze, je potřeba být připojen k internetu ve chvíli počeštění. Ale je to opravdu rychlé, nemusíte se bát.

Jak už jsem se zmínil, chci ještě podrobněji popsat Začesti a to především z toho důvodu, že díky infomailu od autora jsem se dozvěděl o vydání další, zatím druhé verze Začesti. Toto makro je již určeno nejen pro Word 97, ale i pro Word 2000. Dle informací autora k převodu používá slovníky pro kontrolu pravopisu, které jsou součástí Microsoft Office. Jestliže nalezne slovo, ke kterému je diakritiku možno přiřadit více různými způsoby, nabídne uživateli na výběr. Sočástí je i možnost převedení textu s diakritikou na text bez diakritiky. To už je skutečně věc, nad kterou lze zauvažovat a případně jí vyzkoušet. Všichni ti, kteří jako já občas musí zpracovávat hromadu textů bez diakritiky, určitě tuto možnost ocení a rádi jí vyzkouší. Já můžu jen doporučit a poděkovat dotyčným autorům za vytvoření podobné pomůcky.

Radek Zelycz (Čedič)

No a na závěr pochopitelně příjdou ty důležité odkazy:


Zacesti - stránka s offline verzí makra pro Word 97 a Word 2000 na "počeštění" textu od Jakuba Vrány

CZ ACCENT - stránka s online verzí počešťování textů od Antonína Zrůstka.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

UltraCompare

UltraCompare

Jde o program na porovnávání souborů, složek, jejich vzájemné slučování, rychlou editaci. Nyní čeština i do verze...

Najdete na iDNES.cz