Doporučujeme

Více rychlosti

  • 13
Chtěli byste se dozvědět něco o tom, jak se na rychlost modemů dívá jeden z Vás, tedy čtenář (a občasný dopisovatel) Longsword? Zajímavou úvahu si můžete přečíst v dnešním článku....

V dnešní době je průměrná rychlost v počítačích asi takováto : Procesor 300-1300Mhz, FSB 100-130Mhz, sběrnice 33Mhz(pro PCI, ISA nedosahuje ani třetiny této rychlosti) a to nejpomalejší je (jako obvykle) modem . Pro všechny se tak stává úzkým hrdlem láhve a příčinou vzteku nás, Internetových brouzdalů. Proč? Protože protokol TCP/IP je v dnešní době zastaralý. Když vznikal, a že je to požehnaně let, měl své opodstatnění, ale dnes je již dle mého názoru překonaný. Dnešní modem přenáší data rychlostí až 56,6 kbit za sekundu, to je 7kB čistých dat, resp. mělo být. Ve skutečnosti je tento údaj naprosto nereálný. Díky několikanásobnému jištění protokolu TCP/IP je čistý přenos dat cca osm krát nižší !!! Tento problém je již dostatečně znám, ale zatím nikdo nepřichází z novým řešením – méně “jištěným” protokolem. Proč?

Protože takový protokol vlastně ještě neexistuje. Několik firem se marně pokoušelo prosadit své produkty, ale žádný neměl dostatečnou podporu veřejnosti (dokonce prý i takové giganty jako Microsoft, IBM a Sun práci na tomto projektu vzdaly - bohužel každý na svém - dříve než začali), často jsme se tak dovídali spíše o "nekrolozích" než o premiérách. Nikdo z nich nedokázal předčit dozajista geniální algoritmus TCP/IP. Dnes existují přenosové protokoly, které jsou postaveny na jiné bázy, třeba ATM, ale ty jsou nepoužitelné na oné pověstné "poslední míli", tedy od providera k účastníkovi. Respektive jsou použitelné: pořiďte si (nikoliv medvídka mývala, ale) DSL! Jestli vám v peněžence přebývají takové penízky, máte možnost. Podle neoficiálních zpráv, bude Český Telecom, ale i jeho konkurence tuto technologii podporovat. Další drahou možností je "vzduch" - rádiový spoj , jeho protokol neznám, ale klidně bych se vsadil, že to bude TCP/IP ;-). Nevyhovuje vám dozajista vysoká cena zřízení, nebo provozu, pořiďte si proto eISDN2 ( i když ani tomto případě se nedá mluvit o láci), ovšem i tady budete zase zdržováni Protokolem TCP/IP … .

Co to chce? Tak jako vznikl Linux by mohl vzniknout i nový protokol – v rámci “hraní” šikovných programátorů. Zadání je jednoduché: protokol dostatečně bezpečný, aby “prolezl” po standardním drátovém vedení, s čistým přenosem dat blížícím se oněm “magickým” 7kBajtům ( bude mi stačit 5 ;-) ) a “inteligentní” softwarový přepínač, který když zjistí, že chybovost je “katastrofální” sám přepne zpět na jistější TCP/IP. Další podmínky nemám, jsem víceméně skromný ;-). Záleží jen na tom, aby se snesly s již existujícím hardwarem a softwarem.

To je ta, řekněme, jednodušší část. Těžší bude přesvědčit providery, aby tento protokol pustily do svých serverů. Tam jakákoli moje výzva nemá účinek, tam musí vzniknout tlak uživatelů Internetu, tedy vás. Je mi jasné, že takovýto projekt není na jeden den, ale je to hlavně na vás, lidech – hráčích, programátorech a i těch “normálních” lidech, které nebaví stahovat jeden soubor do soudného dne. Jistě, jakožto hráči, znáte ten problém hraní po Síti – LANaři vás nenechají se ani rozkoukat a jste už po třetí OUT. Při rychlejším protokolu by už tato situace nemusely nastávat tak často. Jako programátoři jistě přivítáte možnost poměřit se s "konkurencí", kdo z toho "vymáčkne" více a jako ta převážná většina "brouzdalů" … nebyli by jste rádi, kdyby i pro vaše modemy nebyl přenos obrazu jen poskakováním trapných obrázků, ale souvislý film a i se zvukem (nač být skromný, že ;-) )?

Co říci závěrem? Možná jsem neskromný, možná je tento článek jen plácnutím do vody, ale třeba se najde někdo, koho zaujme a popřemýšlí a jednou mě jmenuje ve svém projevu při předávání Nobelovy ceny;-). Možná jednou bude zmínka v učebnicích: v "dřevních dobách" Internetu se používal protokol TVP/IP, ale časem se přešlo k lepšímu a rychlejšímu protokolu… .

Nad nekonečným přenosem 10MB souboru se vztekal a filozofoval Longsword


  • Vybrali jsme pro Vás