Starý rok je za námi, co přinesl?

  12:00aktualizováno  1. ledna 10:08
Stalo se pravidlem, že v podstatě všechny servery, všechny časopisy, jakékoli medium se ve zlomu roku věnuje bilanci své práce za rok minulý. A což teprve při přechodu do nového tisíciletí, že? Ani já jsem nechtěl zůstat pozadu a pokusil jsem se ten uplynulý rok trochu shrnout.....
Radek Zelycz alias Čedič

Stalo se pravidlem, že v podstatě všechny servery, všechny časopisy, jakékoli medium se ve zlomu roku věnuje bilanci své práce za rok minulý. A což teprve při přechodu do nového tisíciletí, že? Ani já jsem nechtěl zůstat pozadu a pokusil jsem se ten uplynulý rok trochu shrnout.
Jednoduše se dá říci, že uplynulý rok se pro stránku věnovanou překladům do her stal opravdu úspěšným. Na jaře loňského roku proběhla radikální změna nejen vzhledu, který byl patrný hned na úvod, ale i přechodem na jiný model tvorby stránky. Především díky silnému partnerovi v dnešní době asi nejčtenějšímu a nejvýznamnějšímu hernímu webčasopisu, BonusWebu, jsme mohli přejít na již ověřený a celkem spolehlivý databázový server Genesis2. Ten začal umožňovat do té doby pro amatérskou stránku nevídané věci, tvorbu článků samotnými autory překladů, různé diskuze, hlasování, provázanost jednotlivých článků a další serepetičky, které zpříjemnily orientaci na stránce. Ze starého vzhledu jsem zachoval především abecední rozdělení i přes odpor z různých stran. A vidíte, dneska stejný systém prakticky převzaly všechny plagiátové stránky, zaměřené na shromažďování češtin. Věřte, že podobnými revolučními nápady jen hýříme a já určitě zase něco nového vymyslím:-)
Co se povedlo dále? Dalším asi zlomovým předělem bylo zakoupení domény Cestiny.CZ, na kterou se postupně přešlo úplně a která se dobře pamatuje všem pařanům a pařankám. Díky zakoupené doméně a i díky tomu, že je stránka opravdu známá a navštěvovaná, jsem mohl jako jediný v oboru začít alespoň v malé míře vracet vynaloženou práci překladatelů přímo jim samotným. Nejedná se o finance, to jen aby si někdo nemyslel jak bohatneme, ale jedná se třeba o službu WEb či mail na doméně Cestiny.CZ. Jistě, řeknete, že to dnes nabízí kdekdo. Ale přeci jenom, lépe zní "polis.cestiny.cz" než třeba "http://www.volny.cz/polis/" ne?:-) Nehledě na rychlost, kterou se daří i zvyšovat. Však také stránka společně se serverem BonusWeb jede v podstatě na třech propojených serverech, každý z nich má na starosti svůj úsek a vzájemně se doplňují. Pak je tu ještě zvlášť server na ukládání souborů, které si stahujete, ten je umístěn přímo na páteřní síti optického vedení a zaručuje tedy maximální možnou rychlost downloadu, která je prakticky na českém internetu možná.
Někteří z Vás se určitě dívali i na rozhovor, natočený redakcí pořadu Gamepage a vysílaný v létě. Mohli jste se alespoň vizuálně seznámit kupříkladu s Mrazíkem, od něhož jste určitě použili nejeden překlad. I tahle "mediální podpora" pomohla tomu, že stránka vstoupila ve známost i široké hráčské obci a přilákala spoustu nových, začínajících překladatelů. V současné době jich eviduji ke 150ti, samozřejmě že ne každý z nich má za sebou tolik, jako kupříkladu Mrazík, Raptor či např Polis. Ale i malý překlad mohl někoho potěšit a usnadnit mu práci či hru. Také došlo k celkem slušnému nárůstu překladů od kolegů ze Slovenska, ti si našli cestu k nám i proto, že u nich nic podobného není. A já je samozřejmě vítám, pevně věřím, že většině z Vás je pořád ještě "slovenčina" blízká a že oceníte kvalitní překlad.
No a to už se dostávám k podzimu :-) POdzim byl poznamenán, alespoň v jeho úvodu, především malým emailovým, Mageovým a podobným "bitkám" mezi podobně zaměřenými stránkami. Ano, kdysi odstrčené a takříkajíc ilegální překlady se najednou pro spousty webčasopisů, papírovým časopisům, různým dalším webzinům a dále a dále, staly synonymem možného zvýšení své návštěvnosti jednoduchým a celkem bezpracným způsobem. A proto se stalo najednou moderní mít na své stránce sekci "Češtiny", kam bylo jednoduché nastrkat spousty stažených češtin a pozorovat nárůst. Nic proti tomu, češtiny jsou zdarma a jsou určeny především čtenářům, tedy Vám. A každý způsob šíření je dobrý. Jenže.... je tu ono jenže. Sami víte, že ne každý překlad je snadné nainstalovat, ne každý funguje do různých verzí her a v neposlední řadě ne každá čeština funguje na "opatchovanou" verzi. Samozřejmě, že stížnosti na špatný soubor pak odnášejí samotní autoři. Proto spousta z nich postupně přichází i s požadavky na "autorizování" staženého překladu z naší či z osobní stránky autora, protože jen tak mohou zaručit, že překlad bude fungovat tak jak má a že se vždy bude jednat o poslední verzi, či že se objeví i případné varování na možné komplikace. Snad se tím zabrání občasným problémům a dohadům.
Podzim byl též ve znamení úprav článků. Protože bych chtěl, aby server Cestiny.CZ nebyl jen místem, kam vlezete, stáhnete češtinu a zase rychle pryč, pokouším se Vás upoutat i dalšími zlepšeními. Kupříkladu zpestření článků obrázky, odkazy na domovské stránky her či programů, známkování překladů, ale i třeba diskuzemi pod články, to vše se doufám pomalu stane standartem na mých stránkách. Koneckonců i samotný článek, který napsal sám autor překladu by měl stát aspoň za to přečtení, když už tedy díky někomu mohu hrát česky, proč si nepřečíst co nám k tomu píše :-) Dalším zajímavým prvkem rozjetým na podzim jsou rozhovory s autory překladů. Akce, kterou jsem původně zkoušel jen pokusně, získala nečekaný ohlas u autorů a ti mě doslova zavalili svými odpověďmi:-) Postupně je upravuji a vydávám a s radostí pozoruji, že i Vy si rádi přečtete o lidech, kteří jsou většinou skryti za přezdívkami. No a nakonec bych se zmínil i o úpravě sekce CHCETE TO. Ta začala dostávat nový kabátek, taktéž se zlepšila graficky a hlavně mi s ní začal pomáhat JT Kelčák, protože vašich dopisů chodí hodně a přestávalo být v silách jednoho člověka na vše odpovědět.
Uff, opustíme podzim, a jsem v podstatě na konci dnešního článku. Napsal jsem toho příšerně moc:-) V zimě moc úplně nových věcí nepřibylo, především se usazovala ta spousta novinek z podzimu, ale asi nejdůležitějši je to, že i náš server se připojil k podpoře nezávislostí médií a především probíhajícímu boji o podobu zpravodajství ČT. Na úvodní stránce se objevil banner upozorňující na podporu stávajících zpravodajů a zaměstnanců televize ve sporu s "podivně" zvoleným novým vedením p. Hodače. No, uvidíme jak to dopadne.
Závěrem bych tedy chtěl poděkovat všem těm, kteří celý rok především překládali hry či programy, svou tvorbu poskytli Vám všem zdarma skrze naše stránky a chystají další a další překlady. Dále můj dík patří redakci BonusWebu, potažmo p.Polachovi, známému jako Vreco, za podporu a pomoc při tvorbě téhle stránky a hlavně technického zajištění provozu, a konečně můj největší dík patří Vám, čtenářům a návštěvníkům stránky, kvůli nimž to vlastně děláme, všem těm, kteří se kupříkladu rozhodli odebírat aktualizační mejly (v současnosti neuvěřitelných 1 200 lidí) a každému, kdo se stará o rozšíření známosti o těchto stránkách a tím pádem i přísunu nové překladatelské "krve". Přeji Vám tedy spusty zdraví, štěstí, splnění vašich osobních i pracovních plánů a doufám, že na stránkách Cestiny.CZ se budeme scházet co nejčastěji i v tomto roce, v roce 2001.
Děkuji, Radek Zelycz (Čedič)

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Gom Player

GOM Player

GOM Player je multimediální přehrávač, který obsahuje řadu oblíbených kodeků pro přehrávání obrazu i zvuku a je...

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz