Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škudlíte? Tak si trhněte...

  12:00aktualizováno  4:24
Bonusweb se rozhodl nabízet za peníze nadstandardní obsah. Část čtenářů a konkurenční servery z toho dostávají psotník – snad nechcete být placeni za odvedenou práci?

Celou vřavu kolem průkopnického zpoplatnění obsahu ve větší míře, než je dosud obvyklé, jsem zpočátku příliš nevnímal. Vytížen občanským povoláním jsem nenašel čas na obvyklou ranní dávku internetového počítačového servisu. A tak jsem se o kroku Mobil Medie, která Bonusweb vydává, dozvěděl až z článku Čediče o srazu překladatelů.

Na samotném kroku vydavatelů nic zvláštního není: Tendence vybírat za poskytnutý obsah peníze je ve světě, ale i v České republice už nějakou dobu. S realizací plánů to ale už tak horké není, a tak nalezneme jen pár příkladů, kde provozovatelé stránek přešli od slov k činům. Pravda, jde především o pornografii – a je zajímavé, že ač jde o nejrozšířenější obsah na internetu, a stránek s obrázky zdarma jsou miliony, i přesto si všechna ta úžasná „live shows 24 hours daily“ předplácejí tisíce lidí. V českých podmínkách jsou počty o něco skromnější, nicméně i zde sexuchtiví uživatelé otevírají peněženky. Bonusweb by byl první neerotický a přitom hojně navštěvovaný server, který by nastavoval dlaň za nadstandardní služby čtenářům. Přesto mu to mnozí chtějí upřít.

A to už zvláštní je. V principu o nic nejde – Bonusweb od 1. června sice zpoplatní některé vybrané služby, přesto však obsah, který bude i nadále nabízet zdarma bez problémů přebije obsah poskytovaný konkurencí. Jenže jsme v Česku, kde má polovina lidí představu, že peníze chodí na účet jen tak mimochodem, a druhá polovina na ně pracuje. Jsme v zemi, kde placení za cokoliv lepšího je považováno za extrémně úchylnou věc, a pokud už si to někdo dovolí, vzbuzuje tím automaticky otázky typu „Kde na to vzal, když já na to nemám?“.

Unáhlené reakce čtenářů, ze kterých jsou náhle největší chudáci pod sluncem, a prodejci Nového Prostoru jsou proti nim boháči, jsou směšné. A to jde o nějakých pět stovek ročně – chce mi snad někdo tvrdit, že na to běžný bonuswebák nemá? Hlavně, že v diskusních fórech čechrají peří, jakmile se mohou pochlubit konfigurací svého počítače... I člověk s běžnými nebo nízkými příjmy je schopný pět set korun přinejmenším ušetřit, když už ne vydat rovnou. Stačí si odpustit pivo a cigarety...

Rozhozené nervy českých pařanů se rozhodla uklidňovat konkurence. U nás platit nebudete, ujišťuje nejmenovaný web spadající pod nejmenovaného nadnárodního poskytovatele internetového připojení. Druhý dechem radno dodat, že také není za co a neměl by kdo. Pokud mne pak z argumentů šéfa onoho webu něco dostalo, bylo to jeho prohlášení v souvislosti s možným zpoplatněním přístupu k některým češtinám. Člověk, který svoji minulost nesmazatelně spojil s nelegálním obsahem, se náhle strachuje o autorská práva! A to jak výrobců překládaných programů, tak dokonce i autorů češtin. A přitom to byli lidé jemu podobní, zpostředkovatelé kradeného software, kteří prachsprostě vydělávali na mé práci tím, že některé mé češtiny vypalovali a prodávali za nehorázné ceny. Následné soudní řešení celého sporu mi alespoň přiznalo satisfakci. A teď že by zloděj křičel chyťte zloděje? Ale fuj...

Ačkoliv Bonusweb v kroku zpoplatnit některé fajnové služby plně podporuji, sám se abonentem nestanu. Vedou mne k tomu dva důvody – první je, že jsem na Bonuswebu v poslední době tak málo, že by se mi to ani nevyplatilo. Druhý je, že bych stejně nevyužíval žádnou ze zpoplatněných služeb. Tudíž mne jakékoliv platby nechávají zcela chladným. Z hlediska autora češtin pak mohu čtenáře ujistit, že své češtiny i nadále budu zpřístupňovat zdarma.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

Wise Registry Cleaner

WiseRegistryCleaner SK

Wise Registry Cleaner je program na cistenie registrov Windows. Pripravil som vám slovenčinu aj do verze 9.61.647Najdete na iDNES.cz