Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete si na češtiny

  12:01aktualizováno  2:59
Nedávno proběhlo jednání mezi některými překladateli a zástupci distribučních firem o další cestě překladů do her. Jak to bude s ""amatérismem"" dále? To zjistíte v tomto článku..

Nedávno proběhla schůzka několika vybraných amatérských překladatelů s redakcí serveru Cestiny.CZ, která měla za cíl domluvit jednu podstatnou věc. Schůzky se dále zůčastnily i zástupci distribučních firem a některých médií.
Předmětem schůzky byla možnost "profesionalizace" překladů her a programů.

A jaký výsledek schůzka měla?
První vlaštovkou na tomto poli byl komerční rozjezd Mrazíkova teamu TOP Games a redakce Gamestaru, kde prvně jmenovaní již stihli uzavřít několik přednostních a "velmi" lukrativních smluv na překládání například se společností Microsoft.
Pochopitelně, že i ostatní překladatelé měli zájem dostat se k takovému "horkému" koláči a uzobnout si sousto. Proto se sesedli a a společně vymysleli cestu, jak se dá takováhle práce ocenit. Ano, ocenit se dá jedině penězi, to je asi každému jasné, ale kde je vzít? Proto tu byli i zástupci třetích stran, tedy distributoři her a vydavatelé časopisů. Jednalo se dlouho do noci, ale výsledek by mohl stát za to. Schuzku si shrňme do čtyř bodů:

Bod první - vydávání her. Distributorské společnosti a hlavně jejich lokalizační oddělení uzavřeli dohodu o tom, že budou dodávat seznamy produktů, o jejichž překlad mají zájem, ale nač nestačí jejich kapacity. Těchto překladů se ujmou stránky Cestiny.CZ a vytvoří překladatelské týmy podle potřeby. Takto přeložený produkt se záhy dostane do prodejních sítí. Finanční vyrovnání bude záležet od zmíněného díla a bude se počítat podle klíče prodejnosti titulu, množství textu (na kilobity) a druhu jazyka (slang). Tím budou i autoři motivováni k podání co nejlepšího výkonu.

Bod druhý - prodej českých patchů. Stávající, ale především nově vzniklé překlady budou nabízeny na internetu i nadále, ale ne již zadarmo, jako doposud, ale za "mírný" poplatek. Vzhledem k tomu, že dnes už plno bank nabízí platby přes internet nebo mobil a je to především doména uživatelů internetu, k placení bude použito asi toto medium. Každý překlad bude "klíčován" a bude tedy snadné dohledávat případné porušování autorských práv "zdarma" šířením po internetu.

Bod třetí - právní ochrana. Byla uzavřena smlouva s právní firmou, která se bude starat o vyhledávání serverů, poskytujících zdarma překlady, a jejich žalobám. Toto byl asi nejspornější bod jednání, vše bude záležet na prvních žalobách, podle nich se scénář bude odvíjet dál.

Bod čtvrtý - zamezení pirátění. Každý, kdo pošle na v budoucnu zřízenou adresu seriové číslo hry + platební doklad o koupi, dostane od nás nebo od prodejce češtinu zdarma. Tím se podpoří prodej her a tím i možné zisky z dalších překladů dalších her.

Aby došlo i k vysvětlení "náhlé" proměny doposud amatérských překladatelů, tak na ní nesou vinu především stále nespokojení hráči, nesnižující se poplatky za telefon a také lepšící se finanční situace hráčů, kdy podle průzkumů u nás jde hospodářství nahoru, takže nějaká ta "stovka" už hráče nezruinuje a překladatelům pomůže.
Co bych dodal na závěr? Asi to, že překladatelé se možná stanou hybnou silou elektronického obchodování na našem internetu a že i Vás to donutí si nějaký ten elektronický bankovní účet otevřít. Nevylučuji, že pravidelné "kupce" češtin budeme losovat a sem tam se dočkají i kompletně přeložené hry, nebo aspoň zdarma překladu. Server Cestiny.CZ by se časem mohl stát velikým oibchodním portálem. Samozřejmě se tématu budeme věnovat i nadále a pravidelně podávat informace.
Radek Zelycz

Autor:Nejčtenější

UltraCompare

UltraCompare

Jde o program na porovnávání souborů, složek, jejich vzájemné slučování, rychlou editaci. Nyní čeština i do verze...

ACDSee Photo Studio Ultimate

ACDSee Photo Studio Ultimate

Výrobce přejmenoval původní ACDSee Ultimate na ACDSee Photo Studio Ultimate, ale i tak nepříjdete o svou oblíbenou...NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.32

EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master

Tento program poskytuje celou řadu užitečných funkcí a nástrojů pro dělení disků i správu oddílů. Čeština pro verzi 12.9

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

Další z rubriky

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.32Najdete na iDNES.cz