Proč někteří nemůžete rozbalit soubory RAR?

  12:00aktualizováno  21. února 10:09
O problémech při pakování a následném rozpakování archívů s češtinami, o přístupu čtenářů k případným chybám a takéi trochu o downloadu na Češtinách, to jsou takové hlavní argumenty, které mě přiměli napsat tento malý článek.

Nejdříve trošku reklamy: kdybyste chodili na mou stránku vlamoxyz.cestiny.cz, tak byste to dávno věděli - stačí kliknout na tlačítko Moje kydy.

Začnu trochu jinde. Protože jsem byl zvědavý, zda i ostatní autoři češtin dostávají od Vás "kartáč", šel jsem se celkem najisto podívat do diskuse jednoho autora, jehož čeština je opravdu bídná...
Malá vsuvka: tady bych chtěl přece jenom požádat o určitou shovívavost - autoři to dělají za SVÉ peníze ve SVÉM volném čase - mnohdy po nocích - pro Vás zdarma a samozřejmě žádný učený z nebe nespadl... (ovšem na druhou stranu to opravdu někdy není čeština). Taky bych Vás požádal, abyste četli soubory Ctimne, Readme..., protože mnohdy řeším(e) Vaše chyby, a když po třech dnech ze stěžovatele postupně vypáčím jeho kroky, zjistím, že soubor Ctimne nečetl, a přestože tam na tuto možnou chybu upozorňuji, on(a) zcela suverénně tuto FATAL ERROR provádí stále dokola a ještě mi vynadá... Po vyřešení problému nenapíše ani Búú... A ještě jedna věc: mnohdy hodnotíte nedokonalou funkci programu a to, že se vám nelíbí jeho vzhled, možnosti... Hodnoťte češtinu, my ty programy nevytváříme.

Ale k věci. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že jste autora češtiny sice poplivali dostatečně, od hlavy až k patě, ale ne kvůli úrovni češtiny, ale kvůli tomu, že jeho soubor RAR nelze rozbalit! Soubor jsem měl stažen, takže jsem jej v pohodě rozbalil a hned jsem věděl, "která páčka".

S podobným problémem jsem se potýkal vloni i já (nebo spíše čtenáři mých stránek). Přestože jsem všechny soubory VŽDY testoval (včetně redaktora Češtin.cz), stále si někdo stěžoval, že je nelze rozbalit apod. Tak jsem se o to zajímal blíže a zjistil jsem, že je lze v pohodě rozbalovat, ale chyba nebyla u mne. Takže mi vyšlo asi toto:
PŘÁTELÉ, OBNOVTE SVŮJ "ROZBALOVACÍ PARK", MÁTE ZASTARALÉ ŠUNKY! Jedná se totiž o to, že od verze RAR 3.0 se program změnil a starší verze (ani RAR) to neumí rozbalit, mnohdy hlásí chyby - většinou proto, že neumí zkontrolovat CRC32. Dá se to celkem jednoduše řešit a stojí to asi 10 korun na netu.

Soubory sbalené v RAR 3.x rozbalí v pohodě tyto programy - WinRAR 3.0, WinAce 2.20, Power Archiver 8.x, Windows Commander 5.10 (dnes již Total Commander 5.5), Windows Commander Professional 5.11, PicoZip 2.02, PowerZip 6.01 build 3652, WinZip 8.1 A VŠECHNY JEJICH VYŠŠÍ VERZE - to je ověřeno. Některé ze zde jmenovaných programů nejsou úplné shareware, pracují s nějakým omezením i bez registrace, myslím, že třeba zrovna Power Archiver 8.x a WinZip 8.1 mají i free verze a taky to umí.

Někdo namítne: ale to je všechno shareware nebo to má otravné omezení...

Snadná pomoc. Z FREE programů jsem zkusil ZipGenius 1.4.3.250 a QuickZip 2.22 (QZ jsem přeložil 2.22) - neměly problém. Tady bych rád podotkl, že ZipGenius už asi existuje ve vyšší verzi, QuickZip zřejmě ještě v této vydržel, ale upozorňuji, ŽE EXISTUJÍ RŮZNÉ VELIKOSTI TOHOTO PROGRAMU!!! Proto klikejte jen na odkazy na mé stránce (Češtiny 1), na uvedených odkazech byly příslušné velikosti instalačního souboru. Je možné, že jsou i jinde, ale dá je dost práce najít a jestliže není velikost instalačního souboru na bajt shodná, patch s mou češtinou se neprovede! Každopádně tyto dva programy to před několika měsíci uměly a budou to samozřejmě umět i jejich vyšší verze, existují-li. Určitě se vyskytují i jiné freewarové programy, které s RAR nebudou mít potíže. Jen ta čeština na ně nebude (zatím)...

Pro zajímavost, RAR 3.x neumí rozbalit tyto programy: Windows Commander 5.05, WinAce 2.04, WinRAR 2.9, PowerArchiver 6.11, FilZip 2.01 - VŠECHNY JEJICH NIŽŠÍ VERZE.

Kdo má jiné utility (WinAce 2.11, PowerArchiver 7.x apod., i free), napište mi, co to dělá s *.rar balenými verzí 3.x...

Proč balím do RAR? Protože balím většinou do toho, co mi soubory sbalí nejlíp. Pokud je to třeba WinAce, tak to zůstává v Ace. Jen menší soubory balím do Zip. Důvodů je několik, hlavní je tento: Omezení kapacity http stránky na 10 MB. A taky tzv. chechtáče při přenášení a změnách... Telecom si pak mastí kapsy... A malé soubory stáhnete dříve i Vy!

Pokud někdo něco stáhne v *.rar a rozbalí to (nebo nerozbalí...) něčím jiným, dejte mi vědět, dopíši to na svou stránku. Musí to být 100% ověřeno, ne výstřel ze tmy. Díky za sebe i ostatní. Nejsem schopen instalovat spousty programů a zkoušet je.

Text je ponechán a mírně doplněn tak, jak postupně vznikal na mé stránce a konečné resumé je asi toto: skoro všechny nové shareware a některé dokonalejší freeware to dokážou.

Přece jen malý dodatek: začal jsem více balit do ACE než do RAR, protože VELMI ČASTO má lepší kompresi než RAR a rozbalí jej skoro každá šunka. Navíc je na mých stránkách na tento hezký program ke stažení čeština od Vlama ;-)

Když už jsem se tak rozkecal, všimnul jsem si, že mnoho čtenářů si stěžuje, že z Češtin.cz nelze stahovat. Někdy je to pravda, pak je potřeba vyzkoušet stahování v pozdě v noci. Avšak většinou je to dáno jinými věcmi. Pokusím se Vám poradit, jak lze z Češtin stahovat celkem úspěšně (v době vydání tohoto článku).

 • Vypněte jakýkoliv "antipopup", který používáte, jinak Vám zničí okno stahování, které vyskakuje. Některé tyto programy mají možnost dočasného vypnutí např. klávesou Ctrl - stisknete ji před kliknutím na odkaz stahovaného programu a podržíte.
 • Používáte-li jakýkoliv program na urychlení stahování (DAP, FlashGet, GetRight...), pak vypněte integraci do IE. Používáte-li program, který toto vypnutí nemá, vypněte jej úplně. Tyto programy sice někdy soubor stáhnou, zkušenost je však taková, že soubor bývá mnohdy poškozen - pak to schytá autor češtin a opět nevinně.

  Znám několik překladatelů a obrovsky je to znechucuje. Sám jsem kvůli takovým nepodloženým obviněním chtěl skončit, asi na měsíc jsem se odmlčel... Pak začaly chodit emaily čtenářů, kteří si na mne již zvykli a já jsem získal novou inspiraci.
  Děkuji jim za podporu.

  Thanx za pozornost. Best regards,

  Vlamo


  Autor článku vydal na serveru již několik svých překladů, pokud si je chcete prohlédnout, můžete použít tento odkaz.

  Domovská stránka autora článku, Vlama, díky za návštěvu.

 • Autor:

  Nejčtenější

  Další z rubriky

  NirLauncher

  NirLauncher

  NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

  Wise Registry Cleaner

  WiseRegistryCleaner SK

  Wise Registry Cleaner je program na cistenie registrov Windows. Pripravil som vám slovenčinu aj do verze 9.61.647

  FILEminimizer Suite

  FILEminimizer Suite

  FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

  Najdete na iDNES.cz