Nebezpečný padělek češtiny InoculateIT

  12:01aktualizováno  12:10
Varování uživatelům: Kontrolujte, co stahujete. Mohli byste přijít o cenná data na svém počítači.

Upozornění všem návštěvníkům serverů Češtiny.cz, NYX Češtiny a HryCesky.cz:
17. února 2001 vyšel na Češtinách.cz překlad pro antivirový program InoculateIT ve verzi 5.2.5.0. O pouhé dva dny později začal internetem kolovat nebezpečný padělek této češtiny. Autor padělku totiž bezprecedentním způsobem narušil při překladu části programu, a podle provedeného testu tím narušil testovací funkce InoculateIT natolik, že padělek není v případě nalezení viru schopen odstranění nákazy (!).
Padělek, od kterého se NYX Češtiny - Filip Rožánek důrazně distancuje, je nápadně podobný překladu, vydanému na Češtinách.CZ, a nejspíš využívá vykradené přeložené řetězce (překlad od NYXe úmyslně používá specifické výrazy, které neodpovídají obvyklému překladu termínů do češtiny; zajímavou "shodou okolností" se objevily i v padělku). Evidentně nejde o oficiální překlad, byť je to prezentováno v instalačním souboru češtiny („Čeština Computer Associates“).
Společnost Computer Associates, Inc., která je autorem InoculateIT, sice má zastoupení v České republice, jak je uvedeno i v nápovědním souboru programu, nicméně o české lokalizaci antiviru nebylo uvažováno. Původce padělku měl i tu drzost, že použil podpisu, který se vizuálně i názvem výrazně podobá NYX Češtiny - NAX Překlady.
Tento název je použit jak v dialogu, který se v padělku objeví po vybraní položky Co je... z menu Nápověda, tak v instalačním souboru češtiny, kde je dokonce použito i vizuálně shodné logo, kde je jedinou odlišností záměna písmena Y za A ve slově NYX.
Podle některých slov, která byla v padělku použita, by tento mohl pocházet odněkud z Moravy (některé výrazy, stejně jako stavba některých vět by tomu napovídaly). Instalační archiv padělku má 512 Kb, je tedy jen o málo větší, než překlad od NYXe (480 Kb). Další poznávací znamení je, že padělek se instaluje pomocí instalačního programu s názvem SETUP_IPE.EXE a pokud instalace proběhne (pod verzemi Windows, které nejsou v češtině, má problémy při zapsání do nabídky Start), změní se oranžová úvodní obrazovka originální anglické verze InoculateIT na fialovo-červenou. Čeština od NYXe je zabalena v samorozbalovacím archivu a nijak se neintegruje do systému (nahrazují se pouze jazykové verze programu). Také nijak nemění vizuální podobu programu.
Padělek také výrazně útočí na duševní vlastnictví společnosti Computer Associates, když v dialogu Co je... v menu Nápověda nahradil původce padělku nápis „InoculateIT is a trademark of Computer Associates International, Inc." (InoculateIT je obchodní známkou Computer Associates International, Inc.) nápisem „Česky ©NAX Překlady - naxfire@bigfoot.com“ a poznámku o držiteli autorských práv nahradil textem „Hope you will enjoy this“ (Věřím, že si to užijete).

NYX Češtiny korektně respektuje autorská práva společnosti Computer Associates, proto NIKDE v češtině, publikované na Češtiny.cz nenaleznete sebemenší zmínku o NYX Češtiny a, narozdíl od padělku, v mé češtině zůstal jak text o obchodní známce, tak zmínka o copyrightu - dokonce v původním jazyce (!).
Další významný rozdíl je v komunikaci. Padělek uživatelům TYKÁ, kdežto čeština od NYXe VYKÁ. A zatímco padělek prezentuje přeložený program jako „InoculateIT Personal Edition“, NYX v souladu se zvyklostmi uvádí „InoculateIT Osobní vydání“ (orig. InoculateIT Personal Edition).
Jak je zmíněno na začátku, hrubým neodborným zásahem pomocí hexaditoru do zdrojů aplikace NENÍ padělaný InoculateIT schopen odstranit ani základní virovou nákazu - nebo respektive je schopen, ale protože jsou zablokovány všechny přepínače, uživatel nemůže nic dělat. Program tedy sice mluví hezky česky, ale je k ničemu.

JAK SE NENACHYTAT NA PADĚLEK
1) Padělek se dosud šířil jen e-mailovou cestou.
Je jen otázkou času, kdy jej někdo umístí ke stažení na web. Ale čeština od NYXe podléhá přísným Ujednáním o použití překladu, které zakazuje jeho umístění na jiné servery než nyx.cestiny.cz, tudíž jej nenajdete nikde jinde, kromě této adresy (ani záznam v seznamu na Češtiny.cz neodkazuje přímo na soubor, ale na domovskou stránku češtiny, odkud si překlad můžete stáhnout až po odsouhlasení Ujednání). Výjimka byla učiněna v případě serveru HryCesky.cz, po dohodě s provozovatelem webu. Ani tam však není ke stažení soubor - odkaz opět vede jen na stránku s češtinou. Pokud tedy narazíte na nabídku stažení češtiny InoculateIT na kterémkoliv jiném serveru než NYX Češtiny, Čedičovy češtiny nebo HryCesky.cz, v žádném případě tak nečiňte - riskujete, že stáhnete právě padělaný soubor.
2) Přijde-li vám čeština e-mailem, smažte ji. Tak nelze češtinu pro InoculateIT od NYXe získat. V případě, že vám ji nahraje kamarád na disketu, zjistěte si nejdříve, jak se soubor jmenuje a jakou má velikost. Údaje k padělku naleznete o něco výše.
3) Čeština od NYXe je postavena na principu, že každý její uživatel musí odsouhlasit Ujednání o použití překladu. Padělek žádné ujednání, licenci nebo podmínky neobsahuje.

Mimochodem: Na e-mailové adrese, uvedené v padělku, se nikdo neozývá a odeslané zprávy se vracejí jako nedoručitelné.
NYX Češtiny podnikne v příštích několika dnech kroky pro důslednou ochranu svých překladů. Sledujte proto Češtiny.cz kvůli aktuálním informacím. V průběhu 24. nebo 25. února budou zveřejněny podrobné výpisy rozdílů mezi padělkem a překladem od NYX Češtiny včetně náhledových obrazovek.

Filip Rožánek, autor překladu, touto cestou veřejně děkuje Janě Munzarové a Miroslavu Šnajderovi, kteří na existenci padělku poprvé poukázali v zaslaném e-mailu. Janě Munzarové patří i dík za poskytnutí kopie padělané češtiny.

Poznámka: PŘEKLAD OD NYXE (kvalitní, viry spolehlivě likvidující a respektující duševní vlastnictví Computer Associates) NALEZNETE VÝHRADNĚ NA STRÁNCE
nyx.cestiny.cz/inoculate/inoculate.html


Odkaz na článek s bezpečnou češtinou: InoculateIT 5.2.5.0

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

Wise Registry Cleaner

WiseRegistryCleaner SK

Wise Registry Cleaner je program na cistenie registrov Windows. Pripravil som vám slovenčinu aj do verze 9.61.647

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz