Doporučujeme

Mobilní komunikace a Internet

  • 13
Někteří z Vás si oblíbili občasné zajímavé články od našeho dopisovatele Longsworda. Nyní je tu jeho další, článek pro mnohé také malinko informativní a poučný..

Minulost
Když Alexander Graham Bell před bratru 150-ti lety poprosil pomocí jakéhosi "udělátka" svého asistenta,aby za ním přišel z druhé místnosti, netušil, jak veliký poprask tím způsobí, stejně tak jako pan Morse se svým kódem pro tehdejší špičkovou novinku: telegraf. Ale to je velmi vzdálená minulost, přesuňme se trochu blíže: konec minulého století - pokládka kabelů pro telegraf přes Altalntik, začátek tohoto století - pokládka telefonních kabelů. A další novinka: rádio. Další skok: dostáváme se až k době kolem 2.světové války, tehdy se totiž objevila věc, která se nezbytně stala základem mobilní komunikace: buňková struktura: vojáci se známými vysílačkami "walkie-talkie" komunikovali přes vysílačky štábů s ostatními a tato struktura spojení se v mobilních sítích zachovala dodnes. Padesátá léta přinesla zásadní objev: tranzistor - malou polovodičovou součástku, která dokázala totéž, jako do té doby používaná elektronka, ale s mnohem nižším napětíním, proudem a tepelnými zrátami. Počítače, do té doby nevzhledné mašiny velikosti fotbalového hřiště, jako byl Eniac. se zmenšily do velikosti "pouhých" místností, ale jejich výpočetní kapacity se zmnohonásobily. Sedmdesátá léta můžeme jen tak proletět, řekněme na spojovacích satelitech. Můžeme je i zmenšit díky vytvoření čipů: křemíkových destiček, na které se vleze několik tranzistorů (dnes už několik miliónů). Taky bychom je mohli "utajnit", zároveň s projektem ARPANET - víceúčelovou počítačovou sítí americké armády a posléze i zase odtajnit, když se do tohoto projektu dostaly vybrané vysoké šloly - nejlevnější vývojová pracoviště. A máme tu léta osmdesátá, studentíci objevili, že ARPANET nemusí být jen na učení a vznikl Internet - Síť sítí. Díky miniaturizaci a integraci čipů se objevili první mikroprocesory a první mikropočítače. A z firmy IBM se stává gigant (ne, že by nebyl i předtím, ale tohle byl opravdový zlatý důl). CCITT - světové fórum starající se o rádiové frekvence a protokoly spojení, dalo v plen frekvence 450MHz a výhledově 900MHz pro mobilní komunikaci. Vzniká analogová buňková síť NMT 450 - první generace mobilních telefonů.

Přítomnost
A jsme doma v devadesátých letech, držte si klobouky jedeme z kopce: protokol HTML pro http, vznik World Wide Web - bleskový rozvoj Internetu. Miniaturizace původních nevzhledných kufříkových mobilních telefonů první generace na mnohem menší GSM - tedy druhou generaci. Zhušťování sítě GSM na takovou úroveň, že každý a kdekoliv může mít vlastní mobil. První nesmělé pokusy o propojení technologie Internetu (nezapomeňte, to jsme stále ještě v první půlce devadesátých let!). Přepuštění dalšího pásma pro mobilní komunikaci - 1800MHz a stanovení digitálního provozu pomocí třetí generace mobilů (UMTS) posunulo další vývoj: vzniká dnešní dva a půltá generace mobilů - znáte je, jsou to ty, které se "chlubí" protokolem WAP (Wireless Aplication Protocol). Toto propojení postupně slučuje Internet a mobilní komunikační zařízení. Konec tisiciletí přináší nezbytné doplňky pro toto postupné slučování: HSDC a GPRS - datové nadstavby pro v zásadě analogové mobily druhé generace.

Budoucnost
S nástupem třetí generace mobilních sítí UMTS se začne postupně a potupně vytrácet dnes tak prosazovaný protokol WAP a stejně jako jeho předchůdce na "pevném Internetu" GOPHER se stane jen legendou. Nebude ho potřeba, ale svou úlohu splní, sláva vítězům, čest poraženým. Vysoká rychlost přenosu dat po sítích třetí generace (mluví se o multikanálovém propojení 4x64kb/s, s tím, že může být jeden odchozí a tři příchozí, nebo půl na půl) bude výraznou pobídkou pro všechny "brouzdaly". První vlna, spíše vlnka, UMTS bude v hromadném nákupu mobilů jako modemů. Druhá, větší, vlna bude podle mě ve spojení technologie PalmPilotů a jeho klonů s mobily UMTS - dívat se na, řekněme, směšná políčka displeí s pár sty zobrazovanými body je jistě nehodno tak rychlého přenosu dat a tahat sebou 17" obrazovku o váze 20kg ztrácí kouzlo mobilnosti. Vůbec bych se nedivil, kdyby už takové výrobky byly ve skladech velkých firem, samozřejmě s i kompletním servisem k nim: náhradními díly, barevnýmy výměnnýmy kryty, reklamními spoty v několika jazycíchy (finština, japonština, angličtina ...;-) ). Všechny potřebné technologie již existují, budoucnost ukáže jak a co se sloučí, možností je nepřeberné množství a záleží jen na výrobcích, kterou cestu zvolí (a samozřejmě na zákaznících, co koupí ... a za kolik ;-) ). Dám pár příkladů: Pro mladé hráče - znáte takové ty konzole, kde se na barevné displei prohání ten směšný panďula a všichni mu říkají GAMEBOY nebo to je NINTENDO ? ;-) Tak tuhle hru (a mnohé další) si budete moci zahrát po Síti ... . Pro starší: věřím, že zanedlouho takhle budeme moci "pařit" třeba Q4 (já vím, že Quake 4 ještě není, ale určitě bude ;-) ). A pro fajnšmekry: co takhle si pokecat z očí do očí s Americkými příbuznými? Že nemáte na letenku? Nevadí, nebudete ji potřebovat, integrovaná webkamera ve vašem komunikátoru vám přiblíží kohokoliv ... .
Žijeme ve skvělé době (tedy pro hráče určitě ;-)).


  • Vybrali jsme pro Vás