Měsíc v překladech (možná i déle)

  12:00aktualizováno  30. prosince 2001 11:15
Vážení čtenáři a překladatelé, je to jž dávno co vyšel článek Filipa Rožánka ""Týden v překladech"" a musíte uznat, že to nebyl špatný nápad informovat o novinkách či programech o kterých jste doposud neměli tušení.

Vážení čtenáři a překladatelé, je to jž dávno co vyšel článek Filipa Rožánka "Týden v překladech" a musíte uznat, že to nebyl špatný nápad informovat o novinkách či programech o kterých jste doposud neměli tušení. Jelikož jsem za dobu mého překladatelského snažení probrouzdal spoustu internetových adres, či webů, myslím, že by nebylo vůbec od věci seznámit vás s novinkami, které se od publikování již výše zmiňovaného článku objevily.

Editory zdrojů

Resource Hacker - větší obrázek z programu

Tady se veskrze nic nezměnilo až na drobné aktualizace a novější verze. Z těch základních jmenujme freewarový Resource Hacker, jehož nová verze se honosí číslem 3.3.2. Pak jsou na řadě sharewarové programy jako eXeScope ve verzi 6.30 a již delší dobu neaktualizovaný Restorator, který i v nové verzi (2.51) stále obsahuje užitečnou utilitku ResPatch s kterou si snadno vytvoříte vlastní patch na Vámi překládaný program, čímž můžete dosáhnout zmenšení velikosti vaší češtiny až o 90%. Někde v pozadí všech těch se ještě skrývá méně známý Resource-Grabber, co se však týká funkčnosti a možnostech tohoto programu, tak oproti výše zmiňovaným značně pokulhává. Jako editory zdrojů bych následující programy asi težko řadil, nicméně jsou pro editaci např.: v hex módu jsou nezbytnými pomocníky nás všech. Oba dva jsou freeware, ale jako první uvedu ryze český program Programmer's Wizard, který toho umí tolik, že si občas připadáte při jeho používání a někdy až složitě vypadajícím ovládání jako Alenka v říši divů. Tím druhým je již anglicky mluvící Code-Genie, šikovný prográmek zvládající nejen hex, ale i HTML, PHP, CSS, JavaScript, Java, C++.

Instalátory

INNO Setup - větší obrázek z programu

Kdo by nechtěl pro svou češtinu i pěknou instalaci. Dnes je jich k dispozici dostatek, ale kde najít ten nejlepší a ještě aby byl zdarma? Na otázku první odpovím stěží, protože tu si musí zodpovědět každý sám a záleží jen na jeho požadavcích, nárocích a zkušenostech s programem samým. Já zde uvedu alespoň tři, které se mě (opakuji mě, tzn. že vy můžete mít názor opačný) osvědčily. Všechny jsou poskytovány zdarma, avšak v anglickém jazyce včetně náležité dokumentace. Na první místo bych zařadil Ghost Installer spolupracující s následujícími verzemi operačního systému Windows 95/98/Me/NT/2000/XP. Ghost Installer obsahuje i spoustu jazyků, ve kterých můžete vámi vytvořenou instalaci distrbuovat (nechybí mezi nimi ani čeština). Dalším stejně dobrým je Inno Setup. Jako třetí uvádím možná méně známý to počin tvůrců WinAmpu, kterým je NSIS (Nullsoft SuperPiMP Install System) a u něhož od verze 2.0 programátoři slibují i podporu vícejazyčných instalací, což je u nynějších verzí nemožné.

Slovníky

Jo, jo slovníky v dnešní době dost nákladný špás pro obyčejné studenty. Ale i v té spoustě vynikajících slovníků jako Lingea Lexicon, Millenium, atd. vysvitne i malá hvězdička, která by mohla být náhradním řešením pro méně majetné uživatele. Jednu z nich jsem našel a i když nepatří zrovna k nejnovějším, tak může některé jako MobyDict, FRED, ... směle nahradit. Tou mou hvězdičkou by měl být NPA Slovník. Nezaručuji funkčnost mnou uváděných stránek, protože mi několikrát nešly načíst, ale i přes tento problém se mi těch 13MB podařilo stáhnout. Menší nevýhodou tohoto slovníku je, že vám nevezme slovíčka v jiném než základním tvaru (infinitivu - bez množného čísla, příp. koncovky minulého času) nebo pokud uvedete slovíčko s velkým písmenem. Naopak podstatným a velkým plusem je objemnost slovníku a možných spojení (i technických).

Poznámka

Uvedl jsem zde jen část programů, které bych vám rád doporučil a proto bych byl potěšen kdybyste to tak i chápali. Neboť jen velmi nerad bych dostával emaily typu: Proč jsi tam neuvedl i Install Maker, když je to tak skvělý program a navíc zdarma? / Program xx mi hlásí stále chybu v yy, mohl by jsi mi říct co s tím, protože ten program jsem začal používat jen díky tvé chvále na něj? / atd., atd. Děkuji za pochopení.

Doufám, že aspoň někomu tento článek byl ku prospěchu a možná někdy příště nashledanou.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Opravil jsem ve své češtině všechny nalezené chyby a nabízím vám novou, pravděpodobně poslední verzi.

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

Najdete na iDNES.cz