Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LoKon 2.0

  12:00aktualizováno  15. prosince 12:38
Program LoKon je kvalitní simulátor logických obvodů. Přestože pochází z minulého století, nic to nemění na jeho kvalitách, snad až na to, že z dnešního hlediska vyžaduje minimální nároky na výkon počítače a pracuje pod každým Windows.

LoKon 2.0 - větší obrázek z programu

Program LoKon je kvalitní simulátor logických obvodů. Přestože pochází z minulého století, nic to nemění na jeho kvalitách, snad až na to, že z dnešního hlediska vyžaduje minimální nároky na výkon počítače a pracuje pod každým Windows. Z bohaté nabídky součástek se může v grafické podobě vytvořit i složité schéma logického obvodu. Jeho činnost při simulaci ukazuje zabudovaný osciloskopický záznam a lze ji sledovat i na schématu nejen změnou stavů indikátorů, ledek a zobrazovačů, ale logické jedničky se zvýrazní i změnou barvy nebo síly propojů. Schéma je při simulaci "živé", to znamená, že po kliknutí na vypínač se změní jeho stav z logické 1 na 0 nebo naopak a tato změna se ihned projeví v chování obvodu. Součástí programu je i editor součástek, ve kterém se dají upravovat prvky z knihovny nebo si každý může vytvořit novou součástku podle svých potřeb nebo, pokud to umí, skutečnou přepsáním jejích katalogových údajů do programu.

Program je shareware, ale jediným omezením je nápis SHAREWARE na pracovní ploše. Zpracovat lze prý až 16 000 součástek a propojů, což není v mých silách ověřit.
Originál programu je z CD-ROMu firmy Špidla PC elektro. Zde uvedený překlad lze spustit bez předchozí instalace programu. Stačí rozbalit archivní soubor do libovolného adresáře. V takovém případě si musí každý vytvořit vlastní simulační obvody. Samozřejmě, kdo má v počítači originál verze 2.0, může ji přepsat překladem, ale i v tomto případě je vhodné nejprve si originál zazálohovat do jiného adresáře pro případ, že máte jinou verzi programu a překlad nebude vyhovovat.
Originál poslední verze programu lze stáhnout z domovské stránky programu (uvedena dole). Příklady zapojení i soubory součástek z nejnovější verze lze použít i pro tento český překlad, ale nedoporučuji přepisovat poslední verze překladem verze 2.0. Pokud chcete, aby i takto překlad fungoval, je nutno zrušit soubor lokon.ini a vytvořit jej z českého překladu. S tímto ini souborem ale zase nepracuje originál vyšší verze. Vhodnější je rozbalit archivní soubor do samostatného podadresáře v instalaci LoKon, a jen si z originálu "vypůjčovat" soubory se schématy (*.lay). Je samozřejmě na vás, zda se spokojíte s českými jen o málo chudšími soubory součástek nebo použijete soubory z novější verze. Analogové součástky simulovat nelze.
Na závěr ještě jedno upozornění. Ani na počítači nelze bastlit bez součástek. Pokud chcete program vyzkoušet a dříve jste nepoužívali originální verzi, přečtěte si v souboru CtiMne.txt jak do programu vložit součástky, jinak se nedá s programem rozumně pracovat!

U dalších překladů se těší Přemysl Lukavský

15.12.2002 - Byl jsem upozorněn na drobnou chybu nebo nepřesnost v překladu programu LoKon 2.0. Odstranil jsem ji a nyní si můžete stáhnout opravený archiv Lokon20cz.zip. Omlouvám se, že musíte stahovat soubor znovu, ale jak asi sami víte, první nezávislý uživatel najde hrubou chybu i v autorem nejpečlivěji zkontrolovaném programu.
Přemysl Lukavský

Download češtiny do programu LoKon 2.0 (135 kB)

Domovská stránka programu LoKon.

Program se nachází i na CD Špidla PC Elektro.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz