Doporučujeme

Iris

  • 84
Program Iris slouží pro úpravy a vyhodnocování astronomických fotografií. Profesionálové a vyspělí amatéři asi překlad nepotřebují, ale snad i jim tento překlad zpříjemní práci a začátečníkům pomůže při prvním seznámení s programem i ve verzi Iris 5.51.
Iris - větší obrázek z programu

Iris 5.51

K padesátiletému výročí startu první umělé družice Země jsem připravil překlad nové verze programu Iris 5.51, programu pro vyhodnocování astronomických fotografií.
4. 10. 2007 začíná každoroční Světový týden kosmonautiky. Ten letošní připomíná již kulaté padesátileté výročí startu Sputniku 1. Vše o aktivitách s ním spojených se dovíte na české stránce Světového kosmického týdne. Tento překlad je mým nepatrným příspěvkem k této události.
Nová verze programu Iris 5.51 dále zlepšuje práci s hvězdnou mapou a projekce získaných snímků do galaktického systému, spolupráci s digitálními kamerami a obrazové korekce. Počeštění je stejné jako u verze předchozí. Stačí archivní soubor rozbalit do adresáře s instalací originální verze a přepsat tak původní spustitelný soubor.

Iris 5.33

Program Iris není jen grafický program speciálně zaměřený na astronomické fotografie. Obsahuje možnosti úprav a filtry vcelku běžné i u jiných grafických programů, ale často mají tyto filtry značně nelineární průběhy, speciálně vytvořené pro astrofotografii, s mnohem větším rozsahem než je běžné, aby se zviditelnily i zastřené detaily. Samozřejmostí je možnost oprav snímků na chyby snímačů a odstranění zkreslení způsobených průchodem signálu ze snímacího prvku přes zesilovače u digitálních fotografií a videí. Program se ale od grafického standartu odlišuje možností vyhodnocování fotografií, to jest porovnáním fotografií s mapou oblohy, měřením jasů hvězd a porovnáním s referenčními hvězdami, vytvořením grafů průběhů světelných křivek, odstraněním rozmazání vlivem rotace Země při dlouhé expozici a dalšími možnostmi. Také umožňuje zpracovat snímky pro vyhodnocení spektra v jiných specializovaných programech a zpracování obrazových řad a zachycování snímků z avi souborů, CCD kamer a jiných video zdrojů. Jeho součástí je spolupráce s dalekohledem. Umožňuje automatické natáčení montáže dalekohledu na nastavené souřadnice a sledování hvězd, samozřejmě jen pokud montáž dálkové ovládání podporuje. Pro jeho plné využití se bohužel musí uživatel prokousat rozsáhlou anglickou nápovědou.

Původem francouzský program obsahuje pro mezinárodní použití anglický překlad, který byl přeložen do češtiny. Občas se stalo, že některý text nebyl přeložen do angličtiny. Snažil jsem se tyto řetězce také přeložit, ale pokud jsem na ně při provozu programu nenarazil, tak mi unikly, stejně jako asi i některé texty anglické. Pro počeštění stačí rozbalit archiv s překladem do adresáře s programem. Přeložena je verze 5.33. Pokud budete mít novější, předem si zazálohujte soubor Iris.exe, protože překlad převede program na verzi 5.33. Budete se tak moci rozhodnout, zda je pro vás lepší starší česká verze nebo více oceníte nové vlastnosti programu.

Domovská stránka programu je http://www.astrosurf.com/buil

Tento překlad je mým skromným příspěvkem ke Světovému kosmickému týdnu. Světovým kosmickým týdnem si na celém světě připomínáme, že v polovině minulého století, přesněji 4.10.1957, odstartoval SPUTNIK 1, první umělá družice vyslaná člověkem do vesmíru a 10.10.1967 vstoupila v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, včetně Měsíce a dalších nebeských těles. Jeho úkolem je propagovat aktivity spojené s dobýváním vesmíru a připomenout, čemu všemu z výzkumu kosmu vděčíme, i když mnoho z toho již považujeme za samozřejmost. Nejde jen o přímé využití (satelitní televize, radiokomunikace, meteorologie, určování polohy, průzkum zemských zdrojů...), ale i o vliv technologií nějak spjatých s kosmonautikou na běžný život (propisovačka, suchý zip, teflon, kompozity...). Vše o Světovém kosmickém týdnu se dovíte na oficiálních českých stránkách Světového kosmického týdne.  

Také na tomto serveru Češtiny lze nalézt další překlady programů, související s vesmírem a kosmonautikou. Bez nároku na úplnost vybírám:

Celestia - 3D simulace vesmíru
Google Earth - prohlížení povrchu Země zobrazeného satelitními snímky
Home Planet - planetárium na PC
Nova For Windows - sledování přeletů satelitů
Orbiter: Space Flight Simulator - simulátor vesmírného letu
Orbitron - sledování přeletů satelitů
SETI@home - dešifrování signálů z vesmíru na domácím PC

Příjemné chvíle nejen u vesmíru a kosmonautiky vám přeje Přemysl Lukavský

Download češtiny do programu Iris 5.51 (1 215 kB)

Download češtiny do programu Iris 5.33 (1 144 kB)

Domovská stránka programu Iris.

Instalaci programu naleznete též na serveru Sosej.CZ.


  • Vybrali jsme pro Vás