Doporučujeme

Crimson Editor

  • 6
Zajímavý textový editor plný užitečných funkcí: zvýraznění syntaxe při psaní zdrojových kódů v HTML, C/C++, Perl, Java, Matlab, LaTeX a řadě dalších, kontrola pravopisu. A protože vyšla verze Crimson Editor 3.60, nabízím češtinu i do ní.
Crimson Editor 2.60 - větší obrázek z programu

O tomto programu jeho autor Ingyu Kang tvrdí, že je profesionálním textovým editorem určený pro programátory. Nakolik je Crimson Editor opravdu profesionálním programem a nakolik je vhodný pro programování, je věcí individuálního posouzení, rozhodně je však programem, který byl vytvořen tak, aby usnadnil a zpříjemnil život uživatelům pracujících s neformátovaným textem: lokalizátorům upravující soubory typu LNG (můj případ), dále „systémákům“ pro editaci systémových souborů, je vhodný i k úpravě HTML souborů (i přímo na webu). V čem spočívá zmíněné zpříjemnění v Crimson Editoru? V oblasti editace je to především usnadnění orientace v textu, např. číslování řádek s možností přímého skoku na konkrétní řádek, indexace jednotlivých řádek (bookmark) s umožněním skoků mezi takto označenými řádky. Pomůckou k nezaplacení je barevné zvýraznění celé řádky, ve které právě provádíte editaci, užitečné je barevné odlišení netextových znaků (interpunkce) od alfanumerických (písmena, číslice), barevné odlišení jednotlivých typů syntaxe (html) a barevné nastavení pozadí „papíru“ a vlastního textu i klíčových slov. Všechny barvy jsou individuálně nastavitelné. Nastavit lze font a velikost písma. Pracovat s více soubory najednou umí kdekterý editor, ale v Crimson Editoru jsou všechny otevřené soubory zastoupeny záložkami, které umožňují rychlé přepínání mezi těmito soubory. Každá záložka je navíc vybavena optickým indikátorem uložení editačních změn; indikátor má podobu svítící diody LED, jejíž barva určuje stav uložení souboru: červená neuloženo, zelená uloženo. Crimson Editor toho umí o mnoho víc, ale nejlepší cesta je vyzkoušet jej a rozhodnout se, zda je opravdu tím pravým pro vás. Připomínám znovu, že Crimson Editor je editorem neformátovaného textu, rozhodně není vhodný pro psaní běžných textů (dopisů, zpráv, článků, knih), poněvadž neobsahuje formátovací příkazy a funkce.

Instalace češtiny:
Češtinu představuje obsah archívu, soubor Cedt.exe, který po jeho stažení rozbalíte do pracovního adresáře Crimson Editoru s povolením přepisu existujícího souboru. To je vše.

Spokojenost s programem i jeho překladem přeje Ivan Štromer

Download češtiny do programu Crimson Editor 3.60 (230 kB)

Download češtiny do programu Crimson Editor 3.51 (215 kB)

Domovská stránka programu Crimson Editor.

Instalaci programu naleznete též na serveru Studna.CZ.

Domovská stránka autora češtiny, Ivana Štromera, díky za návštěvu.


  • Vybrali jsme pro Vás